• Széchenyi tartozik még valamennyivel az Akadémiának?

    A töredékesen megértett vagy szándékosan félremagyarázott információmorzsákból szenzációkat gyártó történeti bulvárban körülbelül száz éve óta fel-felbukkan a vád, miszerint Széchenyi István ténylegesen nem is teljesítette híres akadémiaalapító felajánlását. Mi az igazság: mennyire hitelt érdemlő e vád? Erre a kérdésre válaszolt az mta.hu-n megjelent írásában Fónagy Zoltán történész.

    Részletek
  • A rák a soksejtűek végzete

    Közkeletű vélekedés szerint a rák civilizációs betegség, mérgező környezetünk és egészségtelen életmódunk szerencsétlen folyománya, amely elkerülhető volna, ha úgy élnénk, ahogy kőkori eleink. Sok vezető evolúciókutató és daganatbiológus azonban egészen másképp látja a helyzetet. Az ő nézetük szerint a rák a soksejtű szervezet természetes, hovatovább szükségszerű végállapota - tudósít az mta.hu

     

    Részletek
  • Trianon 100 - kritikus pillanat?

    Ablonczy Balázs történész, az MTA Lendület Trianon 100 Kutatócsoport vezetője az mta.hu-nak elmondta: a 22 kutató részvételével létrejött munkaközösség nem kormányzati intézmény, hanem kizárólagosan tudományos célok mentén, a nyilvánosság előtt működő kezdeményezés - tudósít az mta.hu.

    Részletek
  • A pénzhiány és a depresszió genetikai kapcsolata

    Meglepő felfedezést tettek az MTA és a Semmelweis Egyetem kutatói, miközben a depressziót kiváltó génvariánsokat keresték az emberi genomban. Kiderült, hogy egy konkrét génváltozat csak pénzügyi-gazdasági nehézségek esetén fokozza a depresszió kockázatát, ráadásul csak férfiakban, és ott is főleg 30 év felett. A kutatásokról Gonda Xénia, az MTA-SE Neuropszichofarmakológiai és Neurokémiai Kutatócsoport tagja beszélt az mta.hu-nak.

    Részletek
  • Ahol nyerésre állnak a gépek...

    A gondolkodó gépek titkairól Benczúr András tartott előadást a tudomány-ünnepen az Akadémián.  
    Részletek
  • A leukémia ellen is hatásos lehet az új gyógyszer-jelölt

    A programozott sejthalál serkentésével pusztítja el a daganatokat az a kísérleti gyógyszerjelölt, melynek sikeréről – ritkaságként a lap tematikájában – a Nature folyóirat számolt be a közelmúltban. A nemzetközi szerzőgárda élén a Servier Kutatóintézet Zrt. magyar kutatói állnak. A kutatóintézet együttműködik az MTA TTK Szerves Kémiai Intézetével is - tudósít az mta.hu

    Részletek
  • Vírusok - végtelen változatban?

    HIV, Ebola, Zika – vírusok, melyek mintha a semmiből bukkantak volna elő, és melyekkel szemben hirtelen védtelennek éreztük magunkat. De vajon hány ilyen „új vírusra” kell még számítanunk? Egyáltalán van róla fogalmunk, milyen vírusok vesznek körül bennünket? Harrach Balázs előadásában beszámol a legújabb genetikai módszerekkel végzett vizsgálatok eredményeiről, melyek szerint a vírusok nagyságrendekkel többen vannak, mint azt korábban bárki is gondolta - írja az mta.hu.

    Részletek