Az autizmus az anya és a magzat kapcsolata
Mi állhat az autizmus kialakulása mögött? Genetika? Környezeti tényezők? Sperlágh Beáta előadásában bemutatott kutatásai felvetik az anya és magzat kapcsolatának kritikus szerepét a betegség kialakulásában - írja az MTA.hu
RészletekGyerek-esély program 2.0
Az MTA gyermekszegénység elleni programját a rendszerváltás utáni növekvő szegénység, különösen a gyermekek szegénységének és esélyegyenlőtlenségének növekedése hívta életre. Az MTA 2008-tól a Gyermekszegénység Elleni Programiroda (GYEP), majd 2011-től a Gyerekesély-kutató Csoport révén vesz részt a TÁMOP-5.2.1 kiemelt programban. A program 2016 áprilisától hasonló tartalommal az EFOP-1.4.1 projekt keretében folytatódik.
RészletekDigitális és analóg jeleket egyszerre használnak az idegsejtek
Az MTA KOKI kutatói felismerték, hogy az idegsejten belüli digitális jelfeldolgozás összetettebb, mint eddig gondoltuk. Leírták, hogy a „visszaterjedő” akciós potenciálok nem csak digitális információt közvetítenek a dendritjeik felé, hanem az idegsejtek általános állapotát tükröző analóg tartalmat is hordoznak. Ez a hibrid visszajelzés növeli az agy számítási kapacitását, mivel így az idegsejtek az általános állapotukra jellemző dúsított információcsomagokat használnak a szerteágazó idegi hálózatokon belül - írja az mta.hu.
Iharkút: dinoszaurusztojások a csontvázak között
A legősibb dinoszauruszfajok, teknősök vagy akár az emlősök közvetlen elődeinek maradványai kerültek elő az MTA Lendület Dinoszaurusz Kutatócsoport által a közelmúltban felfedezett, új, triász időszaki ősgerinces-lelőhelyen. A paleontológusok folytatják az iharkúti dinoszaurusz-lelőhely módszeres feltárását is - irja az MTA.hu.
RészletekCsak az emberre jellemző különleges chip az agyban lehet a tanulékonyság magyarázata
Az emberre jellemző agyi tulajdonságok alakíthatják ki az intelligenciánkat, és agyunk Achilles-sarkaként felelősek lehetnek az agyi betegségek kialakulásáért is – írja az MTA honlapja szegedi kutatók új eredményei alapján.
RészletekTanult rettegés - könnyebben válnak a betolakodók áldozataivá a prédaállatok, mintha ismert ragadazók leselkednek rájuk
Az invazív ragadozók érkezésükkor különösen veszélyesek lehetnek az őshonos prédafajok egyedeire nézve, mivel ezek kezdetben nem képesek felismerni a jövevények képében rájuk leselkedő veszélyt – mutatta ki egy az MTA ATK NÖVI Lendület Evolúciós Ökológiai Kutatócsoportjának munkatársai vezetésével végzett vizsgálat. A kutatás eredményeit az Amerikai Ökológiai Társaság folyóirata, az Ecology közölte - Tudósít a MTA honlapja
RészletekValóság és illúziók: kiderült, hogy miért a zajos agy a hatékony agy
Látásunk legalapvetőbb szintjén is befolyásolják idegsejtjeink működését a világról alkotott agyi modelljeink. Orbán Gergővel, az MTA Wigner FK Lendület-csoportvezetőjével, a témáról a Neuron című folyóiratban most megjelent cikk vezető szerzőjével beszélgettünk érzékelésünk újraértelmezett modelljéről, az agy matematikájáról és az idegrendszerünkhöz csatlakozó implantátumok jövőjéről tudósít az mta.hu.
Részletek