Cikkek

A füvezés lepusztítja az agyat

A rendszeres füves cigizés, szemben az orvosi célú marihuánafogyasztással drámai módon csökkenti az agy finom szabályozását biztosító molekulák mennyiségét: a kutatókat sokkolta, ahogyan a THC valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről. A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) meglepő eredményéről az Index számolt be a világ legrangosabb idegtudományi szaklapja, a Nature Neuroscience cikke alapján.

Hajnal hasad a Ceresen

Hajnalodik 2015 március 6án a Ceres kisbolygón mert bolygókörüli pályára áll a NASA Dawn, Hajnal nevű  űrszondája. A kisbolygóöv legnagyobb égitestjét ilyen közelről még nem vizsgálta űreszköz. A Ceres valószínűleg egy fejlődésében megrekedt bolygókezdemény, ezért is izgalmas, hogy mit taláűl az űrszonda. A Népszabadság összeszedte a legfontosabb információkat.

Magyar természetes hatóanyag a helycobacter pylori ellen

Aki állt már fejen órákig éjszaka az ágyában, hogy enyhítse a gyomorégést, az együtt örül a kutatókkal, akik  a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori baktérium ellen fejlesztettek ki növényi hatóanyagot A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, és az Újvidéki Egyetem természettudományi karának szakemberei az eredményüket szabadalmi beadvánnyal is megvédik.

Kisímulnak a ráncok a különleges csokitól

A bőr öregedését gátló csokoládét fejlesztett ki egy, a Cambridge-i Egyetem egykori kutatóiból alakult vállalkozás. A különleges csokiból napi 7,5 gramm elfogyasztása az ötvenes éveiben járó páciens bőrszerkezetét a harmincasok símaságára és feszességére javítja.

Hatásos az antibiotikum a rák ellen?

A vacsoraasztalnál kérdezték meg, csak játékból, a rákkutatók a 13 éves kislányukat, hogy ő mit adna a rákbetegeknek, ha tőle kérnének ellenszert. Mire a gyermek rávágta, hogy antibiotikumot, ugyanazt, amit ti adtok nekem, ha nagyon rosszul vagyok. Azóta a szülők kísérletekkel igazolták, hogy az antibiotikum lehet hatásos. A klinikai vizsgálatok a következő lépés - írja a Daily Mail.

Térhatású modell a preparált emberről

boncolások és a műtétek szimulációja során is nagy segítséget jelenthet az új technológia az orvosoknak. A 4D Anatomy eljárás fejlesztői az anatómiai preparátumokról készült fényképfelvételeket illesztik egymáshoz. A tér legkülönbözőbb helyzeteiből, nagy sebességgel készülített képeket egy térszkenner-robot szerkeszti össze. A hazai fejlesztés nemcsak az egyetemistáknak segít a tanulásban, de az orvosok számára is kiváló segédeszközt jelent a ritkán előforduló betegségek feltárásában - írja a Házipatika.

Helyesírási hibák az emberi genom könyvében

Már több mint egy évtizede ismerjük az ember DNS-ének teljes szövegét, ám továbbra is nagyrészt ismeretlen előttünk, melyek azok a „betűhibák” – mutációk – az egyes emberek örökítőanyagában, amelyek a különböző betegségekért felelőssé tehetők. Utólag kézenfekvőnek tűnik, hogy bízzuk a számítógépre az áttekinthetetlennek tűnő rengeteg hiba között az összefüggések felkutatását, de van, ahol erre már programot is írtak. Ahogy arról az origo is beszámolt.